چای سیاه ایرانی
چای سیاه ایرانی

چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها بین ما ایرانیان است. این نوشیدنی محبوب و پرخاصیت دارای 30 نوع آنتی‌اکسیدان بوده و اگر به‌صورت تازه‌دم مصرف شود، دارای فواید زیادی برای بدن انسان خواهد بود. ولی متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل کمبود وقت و یا از روی عادات غلط، چای دم‌کرده را مجدداً گرم کرده و به‌صورت کهنه ­دم مصرف می‌کنند، بدون آن‌که از عوارض مضر آن مطلع باشند.

نوشیدن چای کهنه­ دم باعث تحریک معده و ترشح اسید معده می‌شود که عوارضی مانند زخم معده، رفلاکس، یبوست و مشکلات گوارشی را به همراه دارد درنتیجه می‌تواند اثرات مخربی بر دریچه معده و مری داشته باشد.

مقدار موادی مانند اگزالات و اسید تانیک که باعث عدم جذب آهن می‌شوند در چای کهنه و پررنگ بیشتر است.

همچنین نوشیدن چای رقیق و کهنه مانند آسپرین عمل کرده و باعث تولید سم در بدن می‌شود که می‌تواند باعث افزایش خستگی، سردرد، سرگیجه، کسالت و بدخوابی در افراد شود.

چای کهنه‌دم به‌راحتی باعث تشدید بیماری دیابت در افراد دیابتی می‌شود و دوباره دم کردن چای کهنه می‌تواند افزایش کلسترول خون و اختلال در سیستم گردش خون را به همراه داشته باشد.

طبق تحقیقات دانشمندان، چای تازه خستگی را کاهش می‌دهد، اما چای کهنه­ دم خستگی را تا ۱3 درصد افزایش خواهد داد. چایی که در اثر کهنه‌دم بودن غلیظ شده باشد قابلیت مصرف ندارد زیرا موجب کم‌خونی‌های شدید شده و تبعات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

ترشح اسید معده

یکی از عواقب جدی و جبران ناپذیر سلامت جسمانی بدن نوشیدن چای کهنه دم است که می‌تواند باعث تحریک ترشح اسید معده شود که عوارضی مانند زخم معده، رفلاکس و مشکلات گوارشی را به همراه دارد.

افزایش خستگی

نوشیدن چای رقیق و کهنه مانند آسپرین عمل کرده و باعث تولید سم در بدن می‌شود که می‌تواند باعث افزایش خستگی، سردرد، سرگیجه، کسالت و بد خوابی در افراد شود.

افزایش کلسترول خون

نوشیدن چای کهنه و دوباره دم کردن آن می‌تواند افزایش کلسترول خون و اختلال در سیستم گردش خون را به همراه داشته باشد.

از چای کهنه چه استفاده ای کنیم؟

می توانید از چای مانده به عنوان کود طبیعی برای گیاهان خود استفاده کنید. از آنجایی که چای از مواد گیاهی تهیه می شود، بسیاری از مواد مغذی لازم برای رشد گیاه در باقی مانده چای شما وجود دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید